Presentation type:

MAL – Medal and Award Lectures

MAL1 – Alexander von Humboldt Medal Lecture by Bojie Fu

EGU2020-2798
| Oral
| Alexander von Humboldt Medal Lecture
Bojie Fu

MAL2 – Alfred Wegener Medal Lecture by Ingeborg Levin

EGU2020-1943
| Oral
| Alfred Wegener Medal Lecture
Ingeborg Levin

MAL3 – Arthur Holmes Medal Lecture by Donald B. Dingwell

EGU2020-2053
| Oral
| Arthur Holmes Medal Lecture
Donald B. Dingwell

MAL4 – Jean Dominique Cassini Medal Lecture by Pascale Ehrenfreund

EGU2020-10885
| Oral
| Jean Dominique Cassini Medal Lecture
Pascale Ehrenfreund

MAL14 – Hans Oeschger Medal Lecture by Kim M. Cobb

EGU2020-22684
| Oral
| Hans Oeschger Medal Lecture
Kim M. Cobb

MAL15 – Henry Darcy Medal Lecture by Xavier Sánchez-Vila

EGU2020-1435
| Oral
| Henry Darcy Medal Lecture
Xavier Sanchez-Vila

MAL16 – Ian McHarg Medal Lecture by Paul Wessel

EGU2020-2245
| Oral
| Ian McHarg Medal Lecture
Paul Wessel

MAL18 – John Dalton Medal Lecture by Amilcare Porporato

EGU2020-11883
| Oral
| John Dalton Medal Lecture
Amilcare Porporato

MAL21 – Louis Néel Medal Lecture by Wenlu Zhu

EGU2020-11918
| Oral
| Louis Néel Medal Lecture
Wen-lu Zhu, Tiange Xing, Takamasa Kanaya, Zachary Zega, and Melodie French

MAL23 – Petrus Peregrinus Medal Lecture by Rixiang Zhu

EGU2020-12194
| Oral
| Petrus Peregrinus Medal Lecture
Rixiang Zhu

MAL24 – Philippe Duchaufour Medal Lecture by Georg Guggenberger

EGU2020-19907
| Oral
| Philippe Duchaufour Medal Lecture
Georg Guggenberger, Patrick Liebmann, Patrick Wordell-Dietrich, Sebastian Preußer, Fabian Kalks, Timo Leinemann, Chiara Cerli, Ellen Kandeler, Axel Don, Robert Mikutta, and Karsten Kalbitz

MAL26 – Ralph Alger Bagnold Medal Lecture by Thomas J. Coulthard

EGU2020-22691
| Oral
| Ralph Alger Bagnold Medal Lecture
Tom Coulthard

MAL30 – Vening Meinesz Medal Lecture by Willi Freeden

EGU2020-3650
| Oral
| Vening Meinesz Medal Lecture
Willi Freeden

MAL48 – Angela Croome Award Lecture by Elizabeth Gibney

EGU2020-22693
| Oral
| Angela Croome Award Lecture
Elizabeth Gibney

ITS3.1/NP1.2 – Tipping Points in the Earth System

EGU2020-9491
| Display
| Lewis Fry Richardson Medal Lecture
Valerio Lucarini

AS3.4 – Atmospheric Chemistry and Transport: Observing and Modeling the not-so-well-mixed Troposphere and the well-stratified Lower Stratosphere

EGU2020-22479
| Display
| Vilhelm Bjerknes Medal Lecture
Michael Prather

AS3.11 – Multiphase chemistry of secondary aerosol formation under severe haze

EGU2020-1319
| Display
| AS Division Outstanding ECS Lecture
| Highlight
Meng Gao

BG3.22 – Terrestrial ecosystem responses to global change: integrating experiments and models to understand carbon, nutrient, and water cycling

EGU2020-4822
| Display
| Vladimir Ivanovich Vernadsky Medal Lecture
| Highlight
Pierre Friedlingstein

BG3.24 – Soil Carbon linked to global change

EGU2020-12339
| Display
| BG Division Outstanding ECS Lecture
| Highlight
Caitlin Hicks Pries

CL1.14 – Past climate reconstructions from ice core records: limits and gaps in the interpretation of proxies embedded in the ice

EGU2020-22651
| Display
| Milutin Milankovic Medal Lecture
| Highlight
Valérie Masson-Delmotte

CL3.2 – Predictions of climate from seasonal to (multi)decadal timescales (S2D) and their applications

EGU2020-14046
| Display
| Arne Richter Award for Outstanding ECS Lecture
François Massonnet

CR2.6 – Remote sensing of the cryosphere

EGU2020-10448
| Display
| CR Division Outstanding ECS Lecture
| Highlight
Anna Hogg, Noel Gourmelen, Richard Rigby, and Thomas Slater

ERE4.1 – Versatile subsurface storage for future energy systems

EGU2020-5531
| Display
| ERE Division Outstanding ECS Lecture
Estanislao Pujades

G5.2 – Atmospheric and Environmental Monitoring with Space-Geodetic Techniques

EGU2020-9418
| Display
| G Division Outstanding ECS Lecture
| Highlight
Karina Wilgan, Witold Rohm, Jaroslaw Bosy, Alain Geiger, M. Adnan Siddique, Jens Wickert, and Galina Dick

GD5.2 – Subduction zones: volatiles, dynamics, and melt

EGU2020-6912
| Display
| Augustus Love Medal Lecture
| Highlight
Harro Schmeling

GD10.1 – Advances in Forward and Inverse Numerical Modelling of Geological Processes: Methods and Applications

EGU2020-7447
| Display
| GD Divison Outstanding ECS Lecture
| Highlight
Tobias Keller

GI1.1 – Open session on geoscience instrumentation and methods

EGU2020-7426
| Display
| Christiaan Huygens Medal Lecture
| Highlight
Raffaele Persico

GM1.1 – Geomorphology Frontiers: Earth Surface Dynamics in an era of extremes

EGU2020-4726
| Display
| GM Division Outstanding ECS Lecture
| Highlight
Georgina Bennett

GMPV1.7 – Radiogenic isotopes: approaches and tools to unravel the past

EGU2020-21442
| Display
| Robert Wilhelm Bunsen Medal Lecture
| Highlight
Holly Stein

HS2.5.1 – Large scale hydrology

EGU2020-6086
| Display
| Arne Richter Award for Outstanding ECS Lecture
Andreas Hartmann

NH5.5 – Natural hazards and climate change impacts in coastal areas

EGU2020-2100
| Display
| Sergey Soloviev Medal Lecture
| Highlight
John Clague

NH9.1 – Global and continental scale risk assessment for natural hazards: methods, practice and open loss and risk assessment

EGU2020-2400
| Display
| NH Division Outstanding ECS Lecture
Vitor Silva

NH9.13 – Communicating Hazard and Risk: What do we know about how to make this information understandable?

EGU2020-8651
| Display
| Plinius Medal Lecture
Claire J. Horwell

NP7.1 – Nonlinear Waves and Fracturing

EGU2020-4439
| Display
| NP Division Outstanding ECS Lecture
| Highlight
Ekaterina Didenkulova

OS1.0 – The North Atlantic: natural variability and global change : The Nansen Medal lecture by Richard Greatbatch

EGU2020-4832
| Display
| Fridtjof Nansen Medal Lecture
| Highlight
Richard Greatbatch

OS3.8 – Exploring marine biogeochemical cycles: organic matter and pollutants

EGU2020-10736
| Display
| OS Division Outstanding ECS Lecture
| Highlight
Frederic Le Moigne

PS1.4 – Planetary Space Weather

EGU2020-7422
| Display
| Arne Richter Award for Outstanding ECS Lecture
Beatriz Sánchez-Cano

PS5.2 – Jupiter and Saturn: Results from Juno and Cassini

EGU2020-3441
| Display
| David Bates Medal Lecture
From storms to planetary-scale disturbances in the atmospheres of Jupiter and Saturn
(withdrawn)
Agustín Snchez-Lavega

SM1.1 – General Contributions on Earthquakes, Earth Structure, Seismology

EGU2020-12702
| Display
| Arne Richter Award for Outstanding ECS Lecture
| Highlight
Wei-An Chao

SSP2.2 – Integrated Stratigraphy - Recent advances in stratigraphic systems and geochronology

EGU2020-16771
| Display
| SSP Division Outstanding ECS Lecture
| Highlight
Anna Joy Drury, Thomas Westerhold, David Hodell, Sarah White, Ana Christina Ravelo, and Roy Wilkens

SSP4.3 – Palaeontology, Palaeoecology and Evolution of Life

EGU2020-1318
| Display
| Jean Baptiste Lamarck Medal Lecture
Michael Benton

SSS8.12 – Biogeochemical element cycling and mineral weathering in soils

EGU2020-3445
| Display
| SSS Division Outstanding ECS Lecture
| Highlight
Sebastian Doetterl

ST1.1 – Open Session on the Sun and Heliosphere

EGU2020-2069
| Display
| Hannes Alfvén Medal Lecture
Qiugang Zong

ST4.3 – Space Weather and its Effects on Terrestrial and Geo-Space Environments: Science and Application

EGU2020-3367
| Display
| ST Division Outstanding ECS Lecture
Lauri Holappa, Timo Asikainen, and Kalevi Mursula

TS3.5 – Faults and fractures in rocks : mechanics, occurrence, dating, stress history and fluid flow

EGU2020-4688
| Display
| TS Division Outstanding ECS Lecture
| Highlight
Christoph von Hagke

TS6.4 – Rift to ridge: the record of continental breakup processes

EGU2020-2658
| Display
| Stephan Mueller Medal Lecture
| Highlight
Mathilde Cannat
CC BY 4.0